Menu

Те, що ви не знали про гривню

Кожного дня ми користуємося національною валютою – гривнями, але ніколи не задумуємося про те, що окрім того, що вони розходяться як пил під час буревію – мають в своїй історій чимало цікавинок.

Володимир Великий і Іван Мазепа не справжні

пилип орлик

Так-так. Портрети їх несправжні. На купюрі одної гривні намальований не Володимир Великий, а художник що малював картину для гривні – Василь Лопата. Портрет князя Володимира не зберігся, і тому художник намалював людину, що подібна до нього.

Портрет Гетьмана, відтворений науковцями та журналістами каналу 1+1

А от  на 10 гривнях намальований Пилип Орлик. Портрети Мазепи, після того як той потрапив у немилість до російського царя Петра І знищили, а ті що залишилися – кардинально між собою різняться. До речі, саме за затвердження десятигривневої купюри в 1990-х тривала найдовша дискусія.

 

Канадські гроші

До чого там Канада? Все дуже просто – перші гривні надруковані в Канаді. В Україні в 1992 році не було обладнання для друку грошей, то ж банкноти номіналом 1, 2, 5, 10, 20 зразку 92-року – канадські. В цьому допоміг дисидент – Левко Лук’яненко, яким був послом України в Канаді.

В 1994 році – купюри 50, 100 та 200 надрукувала Британська фірма.

А от монети робили власні. До речі, в Луганську.

Гривня ж з’явилася в обігу України аж в вересні 1996 р.

Фейки

Щодо краси гривні ніхто не сумнівається, але те, що українська гривня – найгарніша в світі купюра зовсім не факт. Інтернет просто кипить новинами про те, що Швейцарська комісія визнала нашу банкноту – найкрасивішою. То все видумки журналістів. Такої  комісії, яка би оцінювала красу купюр в світі просто не існує. А новина пішла від КВН-щика Івана Шишмана, який готуючи нове скетч-шоу, придумував різні новини про Україну на кшталт – українці засновують першу базу на Місяці, та Джон Кеннеді українець. В таке журналісти не повірили, а от новину про конкурс валют зацінили. Ця новина за лічені дні дійшла до Європи.

До речі, конкурс краси валют таки проводиться, і в 2015-2016 рр Україна подала на розгляд своїх 100 гривень. Але купюра конкурс не перемогла.

Гроші також вмирають

Гроші невічні, і теж мають термін своєї придатності. Лишень уявіть, щороку під тавро «старі» потрапляють 640 млн банкнот всіх номіналів. В основному – все це дрібні купюри номіналом 1,2, 5,10 та 20 гривень, так як ними користуються частіше за великі купюри. Старі гроші знищують на спеціальному обладнані (хотілося б вірити, що саме знищують, а не забирають собі J).

Загалом, середня тривалість «життя» банкнот низьких номіналів – від 1 до 3 років, 100 та 200 від 5 до 7. А от 500 гривень живе понад 7 років. Зрозуміло, що монети використовуються довше – до 20-25 років.

Цікавинки

Загалом, в обігу є 2,8 млрд штук гривневих банкнот (дані НБУ за 2016 рік)  – 65 банкнот на кожного українця, вартістю понад 7000 гривень.

Наймолодша українська купюра – 500 гривень. Вона з’явилася у 2006 році.

А от банкноту в 1000 гривень випускати найближчим часом не збираються. Тому що, купюр різного номіналу повинно бути не більш ніж 9- якщо ж кількість банкнот перевищує наведене число –це  ознака гіперінфляції.

Автор: Анна Помаранська

Чи знаєте ви все про Великдень?

Напередодні Великодня хочеться поговорити про це свято. Знаю-знаю, багато хто вважає оцю традицію поїдання смаколиків всією родиною за столом –... Read More

Українські актори про українське кіно

Українське кіно ледь окуповує свою собівартість. Ще декілька років тому, про нього ходила поговірка – «ніхто його не бачив, але... Read More

Те, що ви не знали про гривню

Кожного дня ми користуємося національною валютою – гривнями, але ніколи не задумуємося про те, що окрім того, що вони розходяться... Read More

5 гуртів з 90-х, які варто слухати і в 2018

Українська музика зараз впевнено крокує  до вершини свого розвитку. Безліч якісного контенту, багато нових імен, різноманітність стилів. А чи можна... Read More

5 найоригінальніших готелів України

В Україні є куди поїхати, на що подивитися. Але можна ще більше урізноманітнити свій відпочинок. Всі ми звикли, що готель... Read More

Найпопулярніші україномовні артисти (згідно переглядів YOUTUBE)

Ключове слово у цій статті саме «україномовні». Бо ж з російськомовними все зрозуміло. «Время и стекло», яке до сих пір... Read More