Menu

Те, що ви не знали про гривню

Кожного дня ми користуємося національною валютою – гривнями, але ніколи не задумуємося про те, що окрім того, що вони розходяться як пил під час буревію – мають в своїй історій чимало цікавинок.

Володимир Великий і Іван Мазепа не справжні

пилип орлик

Так-так. Портрети їх несправжні. На купюрі одної гривні намальований не Володимир Великий, а художник що малював картину для гривні – Василь Лопата. Портрет князя Володимира не зберігся, і тому художник намалював людину, що подібна до нього.

Портрет Гетьмана, відтворений науковцями та журналістами каналу 1+1

А от  на 10 гривнях намальований Пилип Орлик. Портрети Мазепи, після того як той потрапив у немилість до російського царя Петра І знищили, а ті що залишилися – кардинально між собою різняться. До речі, саме за затвердження десятигривневої купюри в 1990-х тривала найдовша дискусія.

 

Канадські гроші

До чого там Канада? Все дуже просто – перші гривні надруковані в Канаді. В Україні в 1992 році не було обладнання для друку грошей, то ж банкноти номіналом 1, 2, 5, 10, 20 зразку 92-року – канадські. В цьому допоміг дисидент – Левко Лук’яненко, яким був послом України в Канаді.

В 1994 році – купюри 50, 100 та 200 надрукувала Британська фірма.

А от монети робили власні. До речі, в Луганську.

Гривня ж з’явилася в обігу України аж в вересні 1996 р.

Фейки

Щодо краси гривні ніхто не сумнівається, але те, що українська гривня – найгарніша в світі купюра зовсім не факт. Інтернет просто кипить новинами про те, що Швейцарська комісія визнала нашу банкноту – найкрасивішою. То все видумки журналістів. Такої  комісії, яка би оцінювала красу купюр в світі просто не існує. А новина пішла від КВН-щика Івана Шишмана, який готуючи нове скетч-шоу, придумував різні новини про Україну на кшталт – українці засновують першу базу на Місяці, та Джон Кеннеді українець. В таке журналісти не повірили, а от новину про конкурс валют зацінили. Ця новина за лічені дні дійшла до Європи.

До речі, конкурс краси валют таки проводиться, і в 2015-2016 рр Україна подала на розгляд своїх 100 гривень. Але купюра конкурс не перемогла.

Гроші також вмирають

Гроші невічні, і теж мають термін своєї придатності. Лишень уявіть, щороку під тавро «старі» потрапляють 640 млн банкнот всіх номіналів. В основному – все це дрібні купюри номіналом 1,2, 5,10 та 20 гривень, так як ними користуються частіше за великі купюри. Старі гроші знищують на спеціальному обладнані (хотілося б вірити, що саме знищують, а не забирають собі J).

Загалом, середня тривалість «життя» банкнот низьких номіналів – від 1 до 3 років, 100 та 200 від 5 до 7. А от 500 гривень живе понад 7 років. Зрозуміло, що монети використовуються довше – до 20-25 років.

Цікавинки

Загалом, в обігу є 2,8 млрд штук гривневих банкнот (дані НБУ за 2016 рік)  – 65 банкнот на кожного українця, вартістю понад 7000 гривень.

Наймолодша українська купюра – 500 гривень. Вона з’явилася у 2006 році.

А от банкноту в 1000 гривень випускати найближчим часом не збираються. Тому що, купюр різного номіналу повинно бути не більш ніж 9- якщо ж кількість банкнот перевищує наведене число –це  ознака гіперінфляції.

Автор: Анна Помаранська

Чи знаєте ви все про Великдень?

Напередодні Великодня хочеться поговорити про це свято. Знаю-знаю, багато хто вважає оцю традицію поїдання смаколиків всією родиною за столом –... Read More

Такий загадковий Шекспір

Вільям Шекспір – це точно та людина, яку знає кожен. Його «Ромео і Джульєтта» та «Гамлет» не читали/дивилися/слухали  хіба що діти в дитячому садочку. Насправді, Шекспір написав дуже багато геніальних творів, збагатив англійську мову на 1700 нових слів, але сама його особистість – одна таємниця. До сих пір достеменно не відомо як він виглядав, чи був він нетрадиційної орієнтації, чи був він взагалі, а може під псевдонімом Шекспіра писала жінка?

Особливості української кухні

Українці завжди любили поїсти смачно та різноманітно. В період трипільської культури українці вирощували пшеницю, ячмінь просо. Займалися рибальством та мисливством,... Read More

Танці в будь-якому віці? Гарно, корисно, цікаво.

Не обов’язково ж займатися хореографією лише для професійного розвитку. Окрім того, що ви просто будете відпочивати душею, є ще багато плюсів у різних стилях танцю, які будуть корисними для вашого здоров’я.

Сучасне мистецтво на відстані руки

Колись розписи по стінах називали вандалізмом. Зараз це називають стріт-артом. І деякі картини, навіть найвередливіша бабуся, котрій кожен другий –... Read More

Найпопулярніші україномовні артисти (згідно переглядів YOUTUBE)

Ключове слово у цій статті саме «україномовні». Бо ж з російськомовними все зрозуміло. «Время и стекло», яке до сих пір... Read More