Menu

Таємниці українського прізвища

Зізнавайтеся, хотіли дізнатися таємницю вашого прізвища?
Чому воно саме таке? І чи взагалі українське, чи ваш родовід має давню історію іншої країни?
Я не обіцяю вам пояснити саме ваше прізвище, але деякі пояснення розкажу.
Почнемо з того, що раніше не існувало поняття «прізвище» – були імена. І коли тих імен стало замало (а Василів, Галин, Андріїв і Марусь ставало все більше) на допомогу прийшли прізвиська. Когось прозвали Низьким із-за росту, когось Загороднім, бо жив за городом, а когось Кравцем, згідно ремесла. До речі, прізвищ що походять від основної праці наших предків та їх похідних в Україні найбільше. Це Мельник, Коваленко, Бондар, Мельниченко, Швець та ін.
Перші прізвища були зафіксовані ще в ХІV столітті. Щоправда, це була ознака вищого соціального стану людини. А вже в 1632 році Петро Могила дав наказ записувати священникам народження, одруження та смерть.  Тоді в Україні масово почало вживатися прізвище. Офіційного ж статусу вони набули у 30-х роках ХІХ століття, коли стало потрібно офіційно оформлювати спадщину.
А тепер розглянемо цікавинки про прізвища українців.

 Прізвища «звірі»

Я, до прикладу, завжди думала, що «звірячі» прізвища «Вовк, Заєць, Баран» давали згідно рис характеру. Так воно і було в деяких випадках. Наприклад – розумна Сова, хитра Лисиця. Але було і ще інше пояснення. Наші предки спеціально давали імена страшних тварин – Ведмідь, Бик, Зубр, щоб відлякати від долі дитини злих духів.

Те ж саме можна сказати і про некрасиві прізвища – Поганка, Криворучко – все це для того, щоб нечиста сила не вподобала людину з  таким іменем і ніколи її не чіпала.

Прізвища «рослини»

Це прізвища, що означають те, що люди або вживали часто певний продукт у їжу (Бурячок, Бульба), або жили неподалік тих рослин/дерев (Вербенко, Гриб), або ж були зовні схожими на ці рослини (гарна як Квітка,  сильний як Дуб).

Прізвища «дні тижня»

В Україні безліч людей, що мають прізвища Середа, Неділя. Швидше за все, ваші предки народилися у цей день.

Ваші пращури точно козаки, якщо …

ви маєте колоритні прізвища, що складається з двох частин – Перебийніс, Майборода, Гризидуб. Саме у Запорізькій Січі створили такі гумористичні  прізвиська, яких ви не зустрінете більше ніде у світі! Це унікальні речі, які можуть слугувати своєрідним «музеєм епохи», що ви носите у власному паспорті.

 

Закінчення прізвища розкаже звідки ви.

Для західних регіонів характерний суфікс– ук, -юк, -ів. (Трофимчук, Костів)

Для східних – енко (Мартиненко, Клопотенко).

 

До речі, суфікс -енко найбільш характерний для українських прізвищ і практично не використовується в інших народів.

Суфікси –ук, -юк, -ів, як і суфікс –енко вказують на зв’язок з батьком. Різниця одна  -ук (-юк) належать  старшій  дитину в родині, а -енко – меншій.

Суфікси -ій, ай, ар, йло вказують на професію чи характер людини (Кобзар, Палій)

Суфікси –ськ поширені серед поляків міцно вписалися в історію України з часів Речі Посполитої і вказували на місце проживання людини чи місцезнаходження власного маєтку. Спочатку ці суфікси мали лише польські шляхтичі, згодом прізвища з -ськ, перейняли й прості українці. Такі прізвища часто зустрічаються і у євреїв.

 

Найпопулярніші українські прізвища  – Коваленко (близько 133 тис.), Мельник (близько 155 тис.) та Шевченко (близько 158 тис.).

Автор Анна Помаранська

Те, що ви не знали про гривню

Кожного дня ми користуємося національною валютою – гривнями, але ніколи не задумуємося про те, що окрім того, що вони розходяться... Read More

Таня Ясінчук – режисер-мультиплікатор

Таня Ясінчук – режисер-мультиплікатор, яка має свою студію, знімає фільми та кліпи, проводить майстер-класи. Її головний атрибут творчості – пластилін.... Read More

Хобі

Кажуть, якщо ти знайшов роботу до душі, то тобі ніколи не прийдеться працювати. Нам не завжди вдається знайти ідеальну роботу,... Read More

Такий загадковий Шекспір

Вільям Шекспір – це точно та людина, яку знає кожен. Його «Ромео і Джульєтта» та «Гамлет» не читали/дивилися/слухали  хіба що діти в дитячому садочку. Насправді, Шекспір написав дуже багато геніальних творів, збагатив англійську мову на 1700 нових слів, але сама його особистість – одна таємниця. До сих пір достеменно не відомо як він виглядав, чи був він нетрадиційної орієнтації, чи був він взагалі, а може під псевдонімом Шекспіра писала жінка?

5 найкреативніших музеїв України

Як давно ви відвідували музеї? Востаннє я заходила в музей фотографії у Хмельницькому. І так, мені дуже сподобалося. А перед... Read More

Особливості української кухні

Українці завжди любили поїсти смачно та різноманітно. В період трипільської культури українці вирощували пшеницю, ячмінь просо. Займалися рибальством та мисливством,... Read More